+ Pokaż spis treści

Na świecie toczą się wojny

Na świecie cały czas toczą się wojny


Dawno, dawno temu ludzie walcząc zdobywali pożywienie, nowe ziemie, bogactwa. Można się pokusić o stwierdzenie, że historia świata tworzonego przez człowieka, to również historia wojen toczonych między ludźmi.

Jeszcze do niedawna uważano, że najlepszym sposobem na wzmocnienie państwa było powiększenie jego terytorium. Dokonywano tego najczęściej poprzez wojnę tłumacząc to i usprawiedliwiając szczytnymi ideałami i zasadami.

Każdy konflikt kończył się na ogół zawarciem pokoju. Zwycięzca, o ile mógł, zabierał co się dało lub narzucał swoją wolę. Pokonany musiał się z tym pogodzić, co najwyżej rozpoczynał przygotowania, aby w czasie następnej wojny samemu być zwycięzcą.

fot. sxc.huW XX wieku świat ogarnęły konflikty, które zostały nazwane wojnami światowymi, ponieważ uczestniczyli w nich mieszkańcy niemal całej Ziemi. I wojna światowa była dla wszystkich ogromnym szokiem, gdyż zginęło w niej bardzo wielu żołnierzy. Po jej zakończeniu utworzono nawet specjalną międzynarodową organizację - Ligę Narodów - która miała poprzez współpracę państw do niej należących zapobiegać konfliktom. Niestety do LN nie przystąpiły wszystkie państwa, dwadzieścia lat po zakończeniu I wojny światowej wybuchła druga. W niej ginęli już nie tylko żołnierze, ale również ludność cywilna. Miliony ludzi zginęły nie tylko na polach bitew, ale także w specjalnie do tego przygotowanych miejscach - obozach śmierci, z wycieńczenia w obozach pracy. Wielu poległo na ulicach swoich miejscowości, zostało rozstrzelanych w okolicznych lasach (zwróć uwagę na skromne pomniki, które są milczącym świadectwem tych zbrodni - często znajdują się one nieopodal twego domu ...).

Niestety te doświadczenia nie spowodowały, że na świecie nie ma wojen. Powstała co prawda Organizacja Narodów Zjednoczonych, do której wstąpiły niemal wszystkie kraje świata, ale nadal są ludzie, którzy uważają, że jedynym sposobem na udawadnianie swoich racji jest siła. "Dzięki temu" w latach dziewięćdziesiątych XX wieku co chwila grozi nam wybuch kolejnego konfliktu międzynarodowego. Wojna w Kuwejcie, wojny w Jugosławii, konflikt izraelsko-palestyński ... i niestety moglibyśmy jeszcze sporo powyliczać. Na szczęście nie doszło do kolejnej wojny światowej, ale ...

Wchodzimy obecnie w XXI wiek, w trzecie tysiąclecie. Życzmy sobie, aby ludzie zmienili dotychczasowe przyzwyczajenie do załatwianie sporów lub realizacji ambicji poprzez siłę. Obyśmy my i nasi potomkowie budowali bezpieczny świat bez wojen.

Czy wiesz, że...


  • Starożytni Grecy walczyli między sobą niemal bez przerwy - nie powstrzymywały ich niekiedy nawet zakazy religijne - wymagany pokój w czasie trwania zawodów sportowych ku czci Zeusa, czyli igrzysk olimpijskich.
  • Cieszymy się, że w Polsce od zakończenia II wojny światowej (1945 rok) nie było żadnej wojny. Niestety na świecie w tym czasie zawsze gdzieś moglibyśmy znaleźć jakichś konflikt, w którym walczyli i ginęli ludzie. Pod tym względem również naśladujemy Greków, a w 1972 roku w czasie Igrzysk Olimpijskich w Monachium (Niemcy) terroryści zaatakowali sportowców w wiosce olimpijskiej...