+ Pokaż spis treści

MF: Zagadki logiczne

Rok szkolny 2015/16
[-]

DO MENSY TYLKO JEDEN KROK


Mensa International jest największym, najstarszym i najbardziej znanym stowarzyszeniem ludzi o wysokim ilorazie inteligencji. Założona w 1946 roku przez brytyjskiego naukowca i prawnika Lancelota Ware'a oraz australijskiego prawnika Rolanda Berrilla jest organizacją typu non-profit, do której mogą przystąpić osoby o ilorazie inteligencji w zakresie dwóch górnych procent populacji. Składa się z grup krajowych, zwanych Mensami poszczególnych krajów (np. Mensa Polska, Mensa Brytyjska) oraz organizacji patronackiej Mensa International z siedzibą w Caythorpe w Anglii. Obecnie do Mensy należy ponad 121 tysięcy ludzi w ponad 100 krajach świata. Nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu oznaczającego "stół" i taki stół przedstawia logo organizacji.


(za Wikipedią)
Na wrześniowych małych fakultetach nasi pierwszoklasiści sprawdzali, kto miałby największe szanse na zostanie członkiem eksluzywnego stowarzyszenia Mensa International.


Uczniowskim mózgom zadania podawała oraz rozwiązania oceniała wielka entuzjastka i propagatorka zabaw matematycznych i zagadek logicznych – p. Aneta Szczepanowska.


Najbłyskotliwszym umysłem błysnął Gabriel Rogoziński. Gratulujemy!


A kto chce się wstępnie sprawdzić w pieleszach domowych, niech (najlepiej szybko!) rozwikła taki oto problem:

Na stole leżą 2 monety o nominale 1 zł, któe stykają się krawędziami. Jedna leży nieruchomo, a druga obraca się wokół tej nieruchomej, okrążając ją po obwodzie. Ile obrotów wykona ruchoma moneta podczas pełnego okrążenia monety nieruchomej?