+ Pokaż spis treści

MF: Tajemnice dźwięku

NIE ŚWIĘCI AUDIOBOOKI LEPIĄ


Andy Hildebrand wymyślił auto-tune podczas kolacji biznesowej. Żona jego partnera w interesach, słuchając przechwałek Hildebranda na temat wynalazków, rozmarzyła się: "Ech, zawsze chciałam być piosenkarką... gdybyś tylko wymyślił coś, co sprawi, że nie będę tak fałszowała"!


Zaintrygowany wynalazca potraktował to jako wyzwanie. Tak długo programował, aż zaprogramował. W 1997 roku jego wynalazek był już powszechnie (i potajemnie) stosowany w studiach nagrań, a rok później zadebiutowała Britney Spears.


(Michał Michalak)


Uzbrojony po zęby w profesjonalny sprzęt p. Andrzej Wegner na małych fakultetach zajmował się tajnikami dźwięków, badaniem dźwięków, zapisem dźwięków, odbiorem dźwięków i wydawaniem dźwięków. Zaznajomił uczestników m.in. z profesjonalnym generowaniem dźwięku (głośniki, kolumny) oraz jego pozyskiwaniem (mikrofony), a także przechowywaniem (płyty, popularne pliki, streaming audio).


To dopiero wstęp do dalszych – techniczno-artystycznych - zajęć z nagrywania i montażu. Najzdolniejsi z najzdolniejszych już niedługo przystąpią do produkcji najprawdziwszego z najprawdziwszych audiobooka.