+ Pokaż spis treści

MF: Rugia

RUGIA 2015


... czyli panowie Choiński i Wywiał zapraszają najlepszych z najlepszych.


„Dla milionów Amerykanów nazwisko von Brauna było nierozerwalnie związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i z twórczym wykorzystaniem techniki (…) Jego praca przyniosła korzyści nie tylko naszemu narodowi, ale ludziom na całym świecie. I nadal będziemy korzystać z tego, czego dokonał”.


(Jimmy Carter )


„Obciążały go nie tylko ofiary V-2, lecz także śmierć 20 tys. więźniów obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora. To tam, w podziemnych sztolniach gór Harzu, działała fabryka, do której pod koniec 1943 r. przeniesiono produkcję rakiet ze zbombardowanego Peenemünde. W podziemnym obozie panowały ekstremalne warunki – więźniowie myli się własnym moczem i spali na gazetach. Choroby płuc wywołane pyłem i niedożywieniem zbierały krwawe żniwo. Kilkuset więźniów powieszono za próby sabotowania produkcji rakiet. (…) Z zeznań ocalonych wynika też, że von Braun kazał chłostać więźniów i zawsze oglądał egzekucje”.


(Bartosz Wieliński)


Nasi historycy – panowie Dariusz Choiński i Ireneusz Wywiał – rozpoczęli kompletowanie eksluzywnego zespołu badawczego, który w maju 2015 weźmie udział w wielkim objeździe historycznym tropami „cudownych broni” III Rzeszy i innych tajemnic II wojny światowej.


Wyprawa będzie wyjątkowa, ekipa będzie wyjątkowa, to i noclegi muszą być wyjątkowe – uczestnicy stacjonować będą na Rugii – największej niemieckiej wyspie - w Prorze, czyli w zbudowanym w latach 1936-1939, rozciągającym się na długości 4,5 km, zaprojektowanym na 20000 miejsc kompleksie ośmiu identycznych budynków, znanych jako projekt Kraft durch Freude).


Postscriptum: cudowne bronie cudownymi broniami, ale średniowiecznych zabytków (i to takich najwyższej klasy!) też nie zabraknie. Cysterską gotycką ceglaną stodołę widzieliście???!!!