Ludzkie zachowania zwierząt


ZYK


KoczkodanKoczkodany posługują się swoistym, niezwykle wyrafinowanym językiem.

Ma on przynajmniej 10 słów, a więc nazwy oznaczające: "pawiana", "lamparta", "orła", "węża", "innego drapieżnego ssaka", "obcego człowieka", "małpę dominującą", "małpę podporządkowaną", "uwaga na inne małpy" oraz "widzę grupę rywali".


Wydają okrzyk "uwaga orzeł" na widok orła zwanego wojownikiem wspaniałym, który poluje na koczkodany. Ignorują natomiast podobnego do niego gadożera, nie stanowiącego zagrożenia. Świadczy to o tym, że okrzyki koczkodanów nie są mimowolnym wyrażeniem strachu. Młode koczkodany uczą się wydawania dźwięków podobnie jak to czynią dzieci ludzkie.


ALTRUIZM


Swoim altruizmem, będącym według potocznej opinii cechą wyłącznie ludzką, zdumiewają nietoperze-wampiry. Te, które zdołały wyssać krew ofierze, dzielą się z nietoperzami, którym polowanie nie udało się. Ratują je w ten sposób przed śmiercią głodową. Natomiast owce i szczury prowadzą swych ślepych współplemieńców.

ŻYCIE TOWARZYSKIE

 

Szpak

 

Sroki i szpaki zbierają sięna wieczorki towarzyskie, chociaż mają już własnych partnerów. Sroki natomiast są zapalonymi kolekcjonerkami . Zbierają lśniące przedmioty, chociaż nie mają z tego żadnego pożytku. Kruki wołają na siebie wymyślonymi przez nie same imionami. Ptaki te żyją w związkach monogamicznych, które przez długi czas uważane były za występujące wyłącznie u ludzi.


PRZESTĘPCZOŚĆ ZORGANIZOWANA


Nie jest domeną gatunku Homo sapiens. Mafijne metody postępowania narodziły się także w ptasim móżdżku. W Hiszpanii żyją kukułki czubate. Ich pisklęta wychowują się w sroczych gniazdach wraz z gromadą srocząt. Przybrane dzieci tak różnią się od naturalnych, że niektóre sroki decydują się pozbyć z gniazda podrzutka - głodomora. Tu wkraczają do akcji matki kukułek. Okazuje się, że przez cały czas obserwowały gniazdo i teraz w zemście zabijają wszystkie sroczęta. Sroki przystępując do następnego lęgu są tak zastraszone, że nie pozwalają już sobie na wyrzucenie kukułczego podrzutka.


NARKOMANIA


Mrówka

 

Wśród mrówek znajdują się narkomanki, a dostarczycielami oszałamiających substancji są niektóre chrząszcze. Larwy chrząszczy z rodziny kusakowatych mieszkają w mrowiskach. By uniknąć ataku gospodarzy, wydzielają w postaci kropelek substancje o działaniu narkotyzującym. Mrówka, która spróbuje "zakazanego owocu", zapomina o obowiązkach wobec własnej społeczności.


Zajmuje się za to larwą chrząszcza, którą karmi, czyści i chroni.

Dodaj do swoich materiałów
Morze możliwości
na edukator.pl
Narzędzia, zasoby, komunikacja, współpraca. Zarejestruj się. Twórz, gromadź zasoby i dziel się nimi.
Morze możliwości na edukator.pl