Lekcje łaciny w naszej szkole

VOLUNTARIO NIHIL DIFFICILE, czyli lekcje łaciny w naszej szkole


Wszystkich, którzy chcieliby poznać podstawy łaciny, zapraszamy na zajęcia prowadzone w naszej szkole przez pana doktora Jana Kozłowskiego.
25 października i 8 listopada na lekcjach języka polskiego w liceum czteroletnim uczniowie wezmą udział w pierwszym spotkaniu, które, mamy nadzieję, będzie zachętą do kolejnych. Także w listopadzie w podobnych zajęciach będą uczestniczyli uczniowie liceum trzyletniego. Szczegóły podamy wkrótce.

Łacina stanowi podstawę większości współczesnych języków europejskich. Języki romańskie, jak hiszpański, francuski, portugalski, włoski, rumuński, to nic innego jak mówiona po 2000 lat łacina. Ciekawy jest przypadek języka angielskiego, języka w swojej pierwotnej tkance germańskiego, którego jednak 60% słownictwa da się sprowadzić do łaciny. Nauka łaciny czyni nas efektywnymi i świadomymi użytkownikami współczesnych języków. Dodatkowo jej znajomość jest potrzebna na studiach humanistyczny, a i na medycynie okazuje się niezbędna. O tym wszystkim pamięta się w szkołach na Zachodzie (np. w Niemczech ok. 40% uczniów szkół średnich uczy się łaciny) – w Polsce pod tym względem mamy dużo do nadrobienia (mniej niż 1% uczniów szkół średnich ma łacinę).