+ Pokaż spis treści

Latawce

Rok szkolny 2013/14
[-]

NIE OD RAZU „EF-2000” ZBUDOWANO


Latawce skrzynkowe przeżyły swoją złotą epokę na przełomie XIX i XX wieku, stając się pierwowzorami dla późniejszych konstrukcji samolotowych. Przyszli najwięksi konstruktorzy świata (obecnie tymczasowo w klasie I gimnazjum) pod kierownictwem p. Eryka Ołtarzewskiego zbadali możliwości tkwiące w tzw. latawcu Pottera. Wszystkich chcących pójść w ich ślady zachęcamy do przestudiowania poniższej instrukcji, a pozostałych do podziwiania zdjęć i filmów.


Latawiec Pottera


Szkielet skrzynki jest wykonany z 4 listew sosnowych o przekroju poprzecznym 3X3 lub 4X4 mm i długości po 750 mm oraz z 16 rozpórek o przekroju 3X3 mm i długości 250 mm każda,

połączonych ze sobą nicią wzmocnioną klejem. Dla usztywnienia konstrukcji szkielet jest wzmocniony nicianymi cięgnami. Gotowy szkielet oklejamy cienkim papierem, tworząc jakby dwie skrzynki. Podczas oklejania dokładnie smarujemy klejem każdą listwę i staramy się, aby papier nie miał zmarszczek. Warto wiedzieć, że oklejenie wzmacnia dodatkowo konstrukcję latawca. Linki uzdy należy przymocować w dwóch punktach, przy przednich krawędziach powierzchni nośnych. Latawiec skrzynkowy nie wymaga zastosowania ogona, gdyż funkcję statecznika pełni tylna komora.