+ Pokaż spis treści

Komplementarny do niebieskiego

Komplementarny do niebieskiegoFlash (.swf) swf Program dla Windows (.exe)win_exe Program dla Macmac_app

Bodziec niebieski z żółtym powidokiem. Zmęczenie siatkówki powoduje to, że widzimy kolory uzupełniające w późniejszych powidokach (obrazach następczych).

Eksperyment wymaga skupienia wzroku, przez 30 sekund, na kolorowym prostokącie. Oglądaj uważnie odliczanie. Po upływie 30 sekund utrzymaj wzrok na ekranie przez następne 10 sekund: prawdopodobnie zobaczysz powidok w kolorze komplementarnym (uzupełniającym). Po tych 10 sekundach kolor ten zostanie pokazany, dla porównania z Twoim powidokiem.

Dlaczego tak się dzieje? Fotoreceptory w siatkówce, które reagują na kolor występują w zaledwie trzech odmianach "czerwony", "zielony" i "niebieski", w zależności od koloru, który wytwarza maksymalną reakcję. Jeżeli skupiamy się na niebieskim prostokącie, prostokątny płat siatkówki jest oświetlony (wyłącznie) niebieskim światłem. "Niebieskie" komórki fotoreceptorów stopniowo stają się zmęczone, a "zielone" i "czerwone" są wypoczęte. Po 30 s, ekran robi się biały, więc teraz obszar ze zmęczonymi komórkami "niebieskimi" jest oświetlany zarówno przez czerwone, zielone jak i niebieskie światło. "Zielone" i "czerwone" fotoreceptory reagują silnie, a "niebieskie" słabo, więc widzimy głównie mieszankę zielonego i czerwonego, czyli żółty. Niebieski sygnał nie jest oczywiście zerowy, więc żółty widziany w powidoku jest nieco bledszy niż żółty pokazany po 10 s. Żółty jest kolorem uzupełniającym kolor niebieski, co oznacza, że żółty oraz niebieski = biały ( przynajmniej dla ludzkich oczu).

Porównaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrast_nast%C4%99pczy