+ Pokaż spis treści

Komplementarny do czerwonego

Komplementarny do czerwonegoFlash (.swf) swf Program dla Windows (.exe)win_exe Program dla Macmac_app

Bodziec czerwony z powidokiem cyjan. Zmęczenie siatkówki powoduje to, że widzimy kolory uzupełniające w późniejszych powidokach (obrazach następczych).

Eksperyment wymaga skupienia wzroku, przez 30 sekund, na kolorowym prostokącie. Oglądaj uważnie odliczanie. Po upływie 30 sekund utrzymaj wzrok na ekranie przez następne 10 sekund: prawdopodobnie zobaczysz powidok w kolorze komplementarnym (uzupełniającym). Po tych 10 sekundach kolor ten zostanie pokazany, dla porównania z Twoim powidokiem.

Dlaczego tak się dzieje? Fotoreceptory w siatkówce, które reagują na kolor występują w zaledwie trzech odmianach "czerwony", "zielony" i "niebieski", w zależności od koloru, który wytwarza maksymalną reakcję. Jeżeli skupiamy się na czerwonym prostokącie, prostokątny płat siatkówki jest oświetlony (wyłącznie) czerwonym światłem. "Czerwone" komórki fotoreceptorów stopniowo stają się zmęczone, a "zielone" i "niebieskie" są wypoczęte. Po 30 s, ekran robi się biały, więc teraz obszar ze zmęczonymi komórkami "czerwonymi" jest oświetlany zarówno przez czerwone, zielone jak i niebieskie światło. "Zielone" i "niebieskie" fotoreceptory reagują silnie, a "czerwone" słabo, więc widzimy głównie mieszankę zielonego i niebieskiego, czyli cyjan. Czerwony sygnał nie jest oczywiście zerowy, więc błękitny widziany w powidoku jest nieco bledszy niż błękit pokazany po 10 s. Cyjan jest kolorem uzupełniającym kolor czerwony, co oznacza, że błękitny oraz czerwony = biały ( przynajmniej dla ludzkich oczu).

Porównaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrast_nast%C4%99pczy