+ Pokaż spis treści

Kim jestem?

Kim jestem?


rys. cobrasoft (sxc.hu)Pytanie to zadaje sobie każdy z nas. Zauważcie, że nie zawsze odpowiedź na nie jest taka sama. Powód? Ciągle się zmieniamy, i my, i nasze życie. Wiemy, że jesteśmy ludźmi. Ale i inni wokół nas są nimi również. Choć mamy wiele cech wspólnych, podobne potrzeby, podobnie wyglądamy, ale każdy z nas jest niepowtarzalny. Zatem ja, ty - kim jesteśmy?...

Obecnie jesteśmy uczniami starszych klas szkoły podstawowej, mamy po 10 - 12 lat. To oznacza, że jesteśmy dziećmi i uczniami. W swoim dotychczasowym życiu byliśmy już noworodkami, niemowlakami. Niektórzy z nas byli przedszkolakami oraz rozpoczęli naukę w "zerówce". Byliśmy pierwszo-, drugo-, i trzecioklasistami.

O tym kim jesteśmy nie stanowi tylko wiek i fakt uczenia się. Przecież każdy z nas odróżnia się od innych wyglądem zewnętrznym, sposobem ubierania się, brzmieniem głosu. Ale o nas nie świadczy tylko to "jak nas widzą". Możemy również informować o tym kim jesteśmy naszą kulturą osobistą, okazywaniem innym poszanowania, stosunkiem do otaczającego nas świata i ludzi.

Od innych różnimy się także temperamentem, aktywnością życiową, umiejętnością nawiązywania kontaktu nie tylko z rówieśnikami. Ludzie mają różnorodne zdolności, zainteresowania, upodobania i przyzwyczajenia. W zależności od tego w jakiej społeczności żyjemy, przyjmujemy w życiu odmienne wartości. Możemy mówić innymi językami i wyznawać inne religie.

To kim jesteśmy w największym stopniu zależy od naszych predyspozycji, inteligencji i talentu, od tego, jak zostaliśmy ukształtowani, oraz od tego kim chcemy być i jak do tego dążymy.

A więc: kim jestem, jaki jestem? Na to pytanie powinien odpowiedzieć każdy sobie sam. Ale pamiętajmy, że to kim jesteśmy widzą również ludzie, z którymi się spotykamy. I oby ich opinia o nas jak najmniej różniła się od naszej...