+ Pokaż spis treści

Kim będę?

Kim będę?


rys. barunpatro (sxc.hu)Zmieniamy się. I ten proces zmian będzie się ciągnął przez całe nasze życie. Obejmować będzie nasz wygląd zewnętrzny i zachowanie. Wraz z dorastaniem i dojrzewaniem zdobędziemy nowe doświadczenia i umiejętności, miejsce w życiu swoim, najbliższych i tych, z którymi połączą się nasze życiowe ścieżki.

Kim będę? Pytanie, które nurtuje nas od najmłodszych lat. I nie tylko nas - rodzice mają często na ten temat swoje wyobrażenia, dziadkowie swoje...

Każdy pragnie znaleźć w życiu swoje miejsce. Takie, w którym będzie się czuł bezpieczny, "u siebie". Jakże ważnym elementem tych poszukiwań jest zaplanowanie przyszłości - przewidzenie jej, przygotowanie i realizacja planów i marzeń. Próba odpowiedzi na proste pytanie "kim będę?" staje się ogromną siłą napędową w podróży do naszej przyszłości.

Pewne etapy tej wędrówki są do przewidzenia już dzisiaj, inne pozostają niewiadomą. Po skończeniu szkoły podstawowej każdy z nas podejmie naukę w gimnazjum, potem w liceum. W tym momencie musimy podjąć ważną decyzję - jeśli wybierzemy liceum profilowane, to po 3 latach przystąpimy do matury i po niej rozpoczniemy studia; jeżeli wybierzemy liceum zawodowe, to po 2 latach możemy zacząć pracować lub kontynuować naukę w dwuletnim liceum, co umożliwi nam zdawanie matury i dalej studiowanie.

Po ukończeniu studiów możemy rozpocząć karierę zawodową lub kontynuować naukę m.in. zdobywając kolejne stopnie naukowe. Jednak na każdym etapie naszej pracy będziemy mieli do czynienia z nauką, zdobywaniem i doskonaleniem umiejętności, nabywaniem nowych doświadczeń. Nie bez kozery mówimy, że człowiek uczy się przez całe życie.

Zatem o tym kim będę poinformuje mnie mój przyszły zawód. Jaki on będzie? Czy można to już dzisiaj przewidzieć? Otóż i tak, i nie.

Chętnie łączymy nasz przyszły zawód z naszymi aktualnymi zainteresowaniami. Jednak wiele osób zmienia swoje zainteresowania w różnych okresach życia, i z różnych powodów. Zainteresowania dziecięce nie muszą być trwałe, jedynie mogą. Są ludzie, którzy od dziecka konsekwentnie chcieli robić coś określonego i jako dorośli wykonują wymarzony zawód. Jednak wybór zawodu wiąże się nie tylko z zainteresowaniami, ale także z możliwością jego wyuczenia się i wykonywania. Często związane z tym ograniczenia sprawiają, że wybieramy inny, co nie musi wpływać na zmianę naszych zainteresowań.

Jednak o tym kim będziemy stanowić będzie nie tylko nasz zawód, wykonywana praca i ilość zarabianych pieniędzy. Uważam, że najważniejsze jest to, jakimi będziemy ludźmi? Czy nigdy świadomie nie będziemy kogokolwiek krzywdzić? Czy innym będzie się z nami dobrze i bezpiecznie współpracowało? Czy będziemy mieli przyjaciół, wielu znajomych? Czy będziemy potrafili w pełni odpowiadać za siebie i swoich najbliższych?

"Człowiek - to brzmi dumnie". Planując naszą przyszłość pamiętajmy o tym, by "być człowiekiem". To zależy nie tylko od naszych rodziców i środowiska, w którym się wychowujemy. Największy wpływ na to mamy my sami. To "kim i jacy będziemy" kształtujmy od najmłodszych lat, zaczynając od naszych cech charakteru, umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi, otwartości na otaczający nas świat, prawości i radzenia sobie z naszymi emocjami.

Życzę wszystkim, aby odpowiadając na pytanie "kim będę" mogli przede wszystkim odpowiedzieć "będę człowiekiem", a potem dodawali swoje wyobrażenia o przyszłej rodzinie, zawodzie, miejscu zamieszkania i... świecie.