+ Pokaż spis treści

Kalendarze adwentowe

Rok szkolny 2015/16
[-]

OSŁADZANIE ADWENTU


W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klas drugich gimnazjum zainspirowani tradycją naszych zaodrzańskich sąsiadów przygotowywali na zajęciach języka niemieckiego kalendarze adwentowe.


Zwyczaj odliczania dni do Wigilii Bożego Narodzenia został zapoczątkowany w XIX wieku przez luteranów i stał się szybko jednym z najbardziej znanych symboli adwentu w tym kraju. Szczególnie dobrze znają go dzieci. Kalendarz adwentowy to plansza z okienkami na każdy dzień grudnia, kryjąca w każdej przegródce jakąś słodką niespodziankę. Mogą to być również okienka zawierające kartkę z reprodukcją sceny biblijnej, cytat z Pisma Świętego, a nawet czyste kratki, w których wpisuje się pobożne myśli i zobowiązania (np. udział w roratach, rekolekcjach, katechezach, pomoc chorym, słabszym, potrzebującym, życzenia świąteczne itp.). Największy kalendarz adwentowy znajduje się w centrum miasteczka Gengenbach na południu Niemiec – w 24 oknach historycznego ratusza ukryte są bożonarodzeniowe obrazy.


Nasi uczniowie ochoczo zabrali się do tworzenia swoich kalendarzy, które zostały wzbogacone słodkimi pysznościami, a następnie zabrane do domu do osobistego użytku.


Pamiętajcie tylko drogie dziateczki: otwieramy każdego dnia tylko jedno okienko! Ani pół cukierka więcej!