+ Pokaż spis treści

Jadowitość

Jadowite jaszczurki

Heloderma arizońska (fot. wikimedia)Pośród żyjących obecnie 3 tysięcy gatunków jaszczurek jedynie heloderma arizońska i meksykańska są jadowite. Mierzące cztery centymetry gruczoły jadowe znajdujące się w żuchwie doprowadzają truciznę do szeregu ząbkowanych zębów jadowych. Taką formę obrony stosują tylko przy próbie schwytania ich. Ukąszenie nie powoduje zgonów, wywołuje długotrwałe dolegliwości. Są niezwykle powolne, nawet podczas ścigania ofiary potrafią na dystansie zaledwie kilku metrów rozwinąć prędkość jednego kilometra na godzinę.

Najgroźniejszy grzechotnik

Grzechotnik brazylijski ma bardzo silny jad, a ukąszenie jest tym groźniejsze, że nie wywołuje miejscowego obrzęku i jest prawie bezbolesne. Działa natomiast na system nerwowy, po kilku godzinach pojawiają się objawy zatrucia mogące spowodować śmierć.

Największy wąż jadowity

Kobra królewska (rys. wikimedia)Jest nim kobra królewska osiągająca długość 5,5 metra. Wytwarza duże ilości silnego jadu, ukąszenie potrafi zabić słonia już po trzech godzinach. Zaatakowany człowiek może umrzeć w ciągu 15 minut. Ulubionymi miejscami przebywania są górskie lasy oraz bambusowe dżungle, gdzie wspina się po gałęziach drzew. Poluje wśród koron i wykorzystuje zajęte wcześniej dziuple wypłaszając z nich dotychczasowego właściciela.

Najdłuższe zęby jadowite żmii europejskiej

Żmija lewatyńska jest niezwykle agresywna. W przeciwieństwie do pozostałych żmii, które po wbiciu zębów jadowych w ofiarę odskakują po kilku sekundach, żmija lewatyńska nie opuszcza zwierzęcia przez dłuższy czas zagłębiając w nim dwucentymetrowe zęby. Wskutek tego dzięki żującym ruchom szczęk do rany może przeniknąć aż 50 mililitrów silnego jadu. W Armenii i Afganistanie zagęszczenie tych gadów może sięgać 20 sztuk na hektar, co powoduje, że niektóre pastwiska nadają się do użytkowania. Owce, konie, wielbłądy gryzione w pysk podczas jedzenia trawy giną po paru godzinach. Śmiertelne wypadki zdarzają się też u ludzi.

Aparat jadowo-chwytny

Czarna mamba (fot. wikimedia)Mamba czarna oprócz bardzo długich zębów jadowych górnej szczęki, w dolnej szczęce ma parę zębów służących do przytrzymywania zdobyczy. Z nieruchomo osadzonych zębów jadowych trucizna spływa do leżących wzdłuż zębów rynienek. Jad jest bardzo groźny dla ludzi i zwierząt, gdyż powoduje porażenie układu nerwowego, uniemożliwiając oddychanie i pracę serca. Jednorazowo wydziela ilość jadu, która siedmiokrotnie przekracza dawkę śmiertelną dla człowieka. Ucieczka przed atakującą na ziemi mambę jest praktycznie niemożliwa - wąż rzuca się na ofiarę z prędkością 20 kilometrów na godzinę.Najbardziej jadowity wąż Australii


Tajpan pustynny (fot. XLerate / wikimedia)Tajpan pustynny poluje zarówno na ziemi, jak i z gałęzi drzew. Jad paraliżuje układ nerwowy, jednocześnie powodując rozpad czerwonych ciałek krwi. Może to spowodować śmierć człowieka w ciągu kilku minut. Gruczoły jadowe zawierają taką ilość trucizny, jaka mogłaby zabić 80 dorosłych ludzi.

Najsłynniejszy wąż jadowity

Kobra indyjska zwana okularnikiem ma na przedzie jamy gębowej niewielkie zęby jadowe. Ilość wydzielanego z nich jadu może z łatwością pozbawić życia człowieka. Licznie występuje w Azji, towarzyszy ludzkim domostwom, gdzie znajduje pokarm w postaci myszy, szczurów i kurcząt. Nie jest agresywny, zazwyczaj unika człowieka. Mimo to na samym tylko Półwyspie Indyjskim węże te kąsają rocznie ponad 300 tysięcy osób, z których jedna piąta umiera.

Najbardziej agresywny wąż

Żararaka urutu (fot. wikimedia)Żararaka urutu atakuje napotkanego człowieka nawet wtedy, gdy jest spokojnie mijana. Jad poraża nerwy oczne i nerwy twarzy. Bardzo silnie działa w miejscu ukąszenia szybko rozkładając skórę, mięśnie, a nawet kości. Jego ciało ma żywe barwy i wyszukane desenie. Przez miejscową ludność (Brazylia, Paragwaj, Urugwaj), jest nazywany wężem krzyżowym dzięki ciemnej plamie na głowie przypominającej symbol chrześcijaństwa.