+ Pokaż spis treści

Ja

Mam na imię Leszek, a Ty?

 

fot. bluegum (sxc.hu)Tak najczęściej rozpoczyna się pierwszy kontakt dwojga nie znających się osób. Przedstawiamy się podając swoje imiona. Nosimy je od urodzenia, a wybierają i nadają nam je nasi rodzice lub opiekunowie. Wybrali je wcześniej spośród wielu, jakimi nazywani są ludzie na świecie. Oficjalnie nadawane są niedługo po narodzinach podczas specjalnego obrzędu religijnego (np. chrztu w kościele) lub rejestracji urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Dawniej noszono tylko imiona. Miały znaczenie magiczne. Mogły dla dziecka wyrażać pomyślną wróżbę, życzenie rodziców lub jakąś pożądaną, pozytywną cechę charakteru. Wiele spośród imion, którymi się posługujemy dzisiaj związanych jest z tradycją biblijną, chrześcijańską. Pochodzą najczęściej z języka hebrajskiego, greckiego lub łacińskiego.

CZY WIESZ, ŻE...


Wielu ludzi chce w szczególny sposób wyróżnić swoje dzieci nadając im imiona wyjątkowe. Kierują się wtedy często modą. W ten sposób w czasie, gdy w Polsce w telewizji był emitowany brazylijski serial "Niewolnica Izaura", a był bardzo popularny, niektóre z dzieci otrzymały imiona "Izaura" lub "Leoncio" (bohaterowie serialu).

Nazwisko, jakie nosimy...


1.   W oficjalnych kontaktach z różnymi osobami używamy imion i nazwisk. Początkowo używano tylko imion. Ale ponieważ zaczynały się powtarzać zaczęto ludzi określać przydomkami.

2.   Z biegiem czasu, gdy rosła liczba ludzi i gdy kontakty między osadami stawały się częstsze, zrodziła się konieczność określania osób nie tylko imieniem, przydomkiem i miejscem pochodzenia. Pojawiły się nazwiska.

3.   Źródłem nazwisk stały się różne określenia charakteryzujące daną osobę:

  • Miejsce, skąd pochodziła,
  • Miejsce zamieszkania,
  • Zajęcie, które wykonywała,
  • Wygląd czy cechy charakteru.

4.   Dzisiaj prawo zabrania samowolnego zmieniania noszonego nazwiska, a nawet jego pisowni. Można tego dokonać jedynie w uzasadnionych przypadkach, za zgodą sądu.

5.   Nazwiska mogą być powodem dumy osób, które je noszą. Określają związek z osobami, które są naszymi przodkami, są wyrazem pielęgnowania rodzinnych tradycji.

6.   Dobre obyczaje i wychowanie nakazują szanowanie nazwisk innych ludzi. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem ich wyszydzać, ośmieszać, czy zniekształcać.