+ Pokaż spis treści

Inne

Inne


 • Po raz pierwszy dzwony zostały wprowadzone do użytku kościelnego przez papieża Sabiniana (604 - 606). Papież Jan XIII od 968 roku wprowadził zwyczaj nadawania dzwonom imion . Pierwszy "ochrzczony" dzwon otrzymał imię "Jan". Najstarsze dzwony w Polsce to: dzwon kolegiaty w Czersku z 1004 roku, dzwon w Wysocicach z 1025 roku i dzwon w Zakrońcu z 1069 roku.
 • Karol Wielki (fot. wikimedia)Za panowania Karola Wielkiego (768 - 814) wprowadzono karę za zakłócenie porządku publicznego, polegającą na przeniesieniu psa na plecach z jednej prowincji niemieckiej do drugiej. Karę taką odbywali przedstawiciele arystokracji. Szlachcicowi do noszenia przypadał kot.
   
 • W historii często bywało, że sądy kościelne obok ścigania heretyków zajmowały się także procesami o wypędzenie szkodników - zwierząt, owadów, robactwa, które trapiły daną okolicę. Stosowano kary kościelne takie jak: wyklęcia i ekskomuniki z całym ich ceremoniałem - procesją, kropieniem wodą święconą, egzorcyzmami. Czasem, zwłaszcza przed XIII wiekiem ograniczano się tylko do tych prostych środków kościelnych przeciw szkodnikom, bez wytaczania im procesów. Tak np. arcybiskup Ekbert z Trewiru w X wieku klątwą pozbył się podobno natrętnych jakółek, które w katedrze brudziły mu na głowę w czasie pbrzędów liturgicznych, opat Teodoryk z Petershausen wyklął mrówki dokuczające chorym w klasztornym szpitalu, zaś św. Bernard z Clairvaux przepędził rzekomo ekskomuniką muchy.
   
 • Gdy w 1476 roku wojska szwajcarskie stanęły pod Murtem, by stawić opór Karolowi Zuchwałemu, wódz ich ukląkł i zaczął się głośno modlić:

  - Wielki Boże! Jeśli mamy rację, daj nam zwycięstwo! Jeżeli wróg ma rację daj jemu zwycięstwo! Gdybyś jednak nie mógł ustalić, po czyjej stronie jest słuszność, stań na uboczu i tylko patrz, jak my, Szwajcarzy, umiemy się bić ! Amen...

   Dodajmy tylko, że bitwa zakończyła się zwycięstwem Szwajcarów, a pobity Karol Zuchwały, książę Burgundii, musiał uchodzić na północ, gdzie w kolejnym starciu pod Nancy (1477 r.) stracił życie.
   
 • Na marginesie księgi z XV wieku znaleziono notatkę:

  "Włoskie nabożeństwo, weneckie ubóstwo, niemiecki post, czeska religia, wiara węgierska, pokora rakuska, skromność bawarska, prostota szwabska, prawda śląska, rada ruska, przysięga pruska, polski most, jedzenie brandenburskie, piwo erfurckie, piękność Murzynki - niewiele warte."