+ Pokaż spis treści

I.6. Biblioteka

I.6. BIBLIOTEKA. W OKNIE PO PRAWEJ STRONIE


Tu znajdują się zgromadzone wcześniej materiały (zdjęcia, filmy, aplikacje). Przy panelu otwartym kliknięcie ikony minimalizuje panel, a przy zamkniętym otwiera go. Wielkość otworzonego panelu można zmieniać przeciągając myszką ikonę. Skrajne wielkości pokazano na zrzutach ekranu. Dodatkowo za pomocą suwaka na dole możemy sterować wielkością ikon. Na zrzutach wybrano skrajne popołożenia suwaka.

       


I.6.1. Foldery


To okienko zawiera foldery z własnymi materiałami, powiązanymi z Open-Sankore. Foldery od razu zawierają po kilka przykładów różnego rodzaju materiałów. Część z nich została opisana w rozdziale VI.


Oprogramowanie Open-Sankore pyta o czytniki domyślnie dostępne na komputerze do interpretacji materiałów audio, wideo lub flash. Jednak nie wszystkie formaty mogą być odtwarzane w tym oprogramowania, jeśli komputer nie posiada niezbędnych kodeków.

Kodeki to małe programy, które mogą dekodować różne formaty dostępnych plików audio i wideo.

Czytniki stosowane przez Open-Sankore to:

  • Windows Media Player dla systemu Windows;
  • QuickTime Player dla Mac;
  • Phonon dla Linuxa.

Uprzywilejowane formaty łatwo dekodowane przez wszystkie systemy:


  • zdjęcia PNG, SVG, JPG, lub GIF;
  • format wideo MP4, FLV;
  • format plików dźwiękowych MP3

Istnieje kilka paczek kodeków, które pozwalają rozszerzyć zakres formatów multimedialnych obsługiwanych na dysku. Należy jednak uważać z ich instalacją, zwłaszcza bezpłatnych kodeków, gdyż niektóre z tych pakietów mogą powodować problemy lub niestabilność systemu operacyjnego.


Zapoznaj się z dokumentacją systemu operacyjnego i sprawdź forum wsparcia online.


I.6.1a. Nagrania

Folder pozwala na dostęp i zarządzanie osobistymi bibliotekami dźwiękowymi. Podczas pierwszej instalacji, Open-Sankore automatycznie tworzy w komputerze folder "Sankore"  z muzyką (dla Windows "Użytkownicy -> User -> Moja Muzyka -> Sankore" i Mac "User -> Strona główna -> Muzyka -> Sankore "). Możesz użyć tego folderu, aby dodać lub usunąć dźwięki bez użycia Open-Sankore.

Aby wstawić dźwięk na stronie dokumentu Open-Sankore, użyć metody przeciągnij i upuść. Aby to zrobić, kliknij żądany plik i przytrzymaj, przeciągnij na stronę i upuść.    Startuje/restartuje lub 
      wstrzymuje odtwarzanie dźwięku.
      Zatrzymuje dźwięk i powraca do początku sekwencji.
  Włącza lub wyłącza dźwięk. Ikona przekreślona oznacza, że dźwięk nie jest aktywny.

Przyciski ramki narzędziowej omówione są w rozdziale I.1.I.6.1b. Filmy


Folder zapewnia dostęp do osobistej biblioteki sekwencji wideo.  Podczas pierwszej instalacji, Open-Sankore automatycznie tworzy w komputerze folder "Sankore" z filmami (Windows: "Użytkownicy -> User -> Moje wideo -> Sankore" i Mac "Folder użytkownika -> Strona główna -> Filmy -> Sankore "). Możesz użyć tego folderu, aby dodać lub usunąć film bez otwierania Open-Sankore.


Aby wstawić film na stronie dokumentu Open-Sankore, użyć metody przeciągnij i upuść. Aby to zrobić, kliknij na wideo do wyboru i przytrzymaj, przeciągnij go na stronę i upuść.

    Startuje/restartuje lub 
      wstrzymuje odtwarzanie filmu.
      Zatrzymuje film i powraca do początku sekwencji.
  Włącza lub wyłącza dźwięk. Ikona przekreślona oznacza, że dźwięk nie jest aktywny.

Przyciski ramki narzędziowej omówione są w rozdziale I.1.I.6.1c. Obrazy

Folder zapewnia dostęp do osobistej biblioteki obrazów. Podczas pierwszej instalacji, Open-Sankore automatycznie tworzy w komputerze folder "Sankore" ze zdjęciami i obrazami (w systemie Windows "Użytkownicy -> User -> Moje obrazy -> Sankore" i Mac "Folder użytkownika - > Uruchom -> Zdjęcia -> Sankore "). Możesz użyć tego folderu, aby dodać lub usunąć obrazy bez użycia Open-Sankore.

Aby wstawić obraz na stronie dokumentu Open-Sankore, użyj metody przeciągnij i upuść. Aby to zrobić, kliknij wybraną ikonę obrazu i przytrzymaj, przeciągnij ją na stronę i upuść.
Klikając raz na zdjęcie, w bibliotece, można wyświetlić dodatkowe informacje na jego temat i dodać je w tle.

I.6.1d. Animacje

Folder "Animacje" Flash zapewnia dostęp do dokumentów SWF wcześniej umieszczonych w tym katalogu.

Aby wstawić Animację na stronę w dokumencie Open-Sankore, użyj metody przeciągnij i upuść. Aby to zrobić, kliknij plik do wyboru i przytrzymaj, przeciągnij go na stronę i upuść. Można też kliknąć ikonę, a następnie wybrać opcję “dodaj do strony”.

Folder InterakcjeI.6.1e. Interakcje

Zawiera szereg działań interaktywnych (ćwiczenia, które mogą być edytowane). Można je zastosować do pracy z uczniami.

Aby wstawić Interakcje na stronę w dokumencie Open-Sankore, użyj metody przeciągnij i upuść. Aby to zrobić, kliknij narzędzie do wyboru i przytrzymaj, przeciągnij je na stronę i upuść. Można też kliknąć ikonę, a następnie wybrać opcję “dodaj do strony”.

Poszczególne interakcje zostały opisane w odrębnym podrozdziale.

Folder aplikacjiI.6.1f. Aplikacje

Folder pozwala na umieszczenie dodatkowych narzędzi demonstracyjnych (rozszerzających podstawową funkcjonalność Open-Sankore) na tablicy. Pozwalają one lepiej zilustrować naszą pracę. Możemy użyć linijki czy cyrkla do rysowania linii lub skorzystać z widgetu Wikipedia.

Aby wstawić Aplikacje na stronę w dokumencie Open-Sankore, użyj metody przeciągnij i upuść. Aby to zrobić, kliknij narzędzie do wyboru i przytrzymaj, przeciągnij je na stronę i upuść. Można też kliknąć ikonę, a następnie wybrać opcję “dodaj do strony”.


Masz do dyspozycji domyślne aplikacje Open-Sankore. Inne znajdziesz korzystając z wyszukiwarki Planete-Sankore.


Poszczególne aplikacje zostały opisane w odrębnym podrozdziale.


I.6.1g. Kształty

Folder zawiera listę standardowych kształtów, które można dodać do dokumentu w taki sam sposób, jak obrazy. Jednakże, ich użycie w bardziej restrykcyjne niż obrazów. Nie jest możliwe importowanie nowych kształtów, tworzenie własnej biblioteki lub usuwanie kształtów z biblioteki.

I.6.1h. Ulubione

Wszystkie typy plików w bibliotece (audio, video, zdjęcia, kształty i aplikacje) mogą być dodane do folderu "Ulubione". Aby to zrobić, kliknij na wybrany plik i przytrzymaj, przeciągnij go na ikonę (żółta gwiazdka na dole) "Ulubione" i upuść. Możesz także odznaczyć plik, a następnie kliknąć na gwiazdkę.

Jeśli chcesz usunąć element z folderu "Ulubione", kliknij plik do usunięcia, przytrzymaj i przeciągnij upuszczając na ikonie przedstawiającej "Kosz" w prawym dolnym rogu "Biblioteki" lub odznacz plik i kliknij ikonę kosza.

I.6.1i. Wyszukiwanie


Folder wyszukiwarek Web zawiera narzędzia do wyszukiwania dokumentów online na Planete-Sankore i wyszukiwarkę zdjęć Google  (wymagany dostęp do internetu).
Folder "Wyszukiwanie" pozwala na dostęp do dodatkowych narzędzi do wyszukiwania w Internecie, aby szybko znaleźć pliki (obrazy, dźwięki, filmy, animacje, aplikacje). Następnie można umieścić je na bieżącej stronie lub zapisać w "Bibliotece".

Zawiera wyszukiwarki (fr): obrazów, dźwięków, animacji flash, aplikacji interaktywnych, widgetów i wideo w Planete-Sankore, oraz wyszukiwarkę obrazów Google (na razie niedostępna gdy używamy oprogramowania w polskiej wersji językowej). Aby uruchomić jedną z tych aplikacji, po prostu klikamy na ikonie.

Pole wyszukiwania - tu wpisujemy nazwy poszukiwanych plików (fr.). Kliknięcie w obrazek lupy pozwala rozpocząć wyszukiwanie.Wyniki wyszukiwania będą pojawiać się w zakładce "Biblioteka".


Możemy przeciągnąć wybrany plik i upuścić go na stronie lub bezpośrednio w katalogu głównym biblioteki (home). Kliknięcie go otwiera dodatkowe opcje:Open-Sankore może wyszukiwać zdjęcia bezpośrednio z sieci za pomocą silnika Google Images.


Wybierz "Google Images" silnik, a następnie wprowadź w polu wyszukiwania na górze szukaną nazwę. Możesz też użyć filtrów wielkości, rodzaju ilustracji i licencjonowania. Należy pamiętać, że obrazy są proponowane po ścisłym filtrowaniu treści przy użyciu "SafeSearch" Googla.


 


I.6.1j. Zakładki


Kliknięcie ikony linku otwiera stronę w przeglądarce. Przeciągając ikonę z biblioteki i upuszczając na stronie prezentacji, instalujemy widget, który otwiera się bezpośrednio z treścią strony internetowej.

Dodajemy nowe zakładki w trybie II.6. Aby usunąć kliknij ikonę, przytrzymaj i przeciągnij upuszczając na ikonie przedstawiającej "Kosz" w prawym dolnym rogu "Biblioteki" lub odznacz plik i kliknij ikonę kosza.

I.6.1k. Kosz


W taki sam sposób jak ulubione i zakładki, można usunąć pliki z biblioteki, za pomocą prostego przeciągnij i upuść na ikonę kosza.

I.6.2. Nawigacja


Poruszamy się po bibliotece, klikając odpowiednie foldery.
Kliknięcie ikony dom pozwala wrócić do menu biblioteki.

I.6.3. Wyszukiwanie plików w bibliotece


Pasek wyszukiwania zgromadzonych materiałów jest dostępny w dolnej części biblioteki:Wpisz nazwę (lub jej część) pliku , który chcesz, żeby został wyświetlony.

I.6.4. Umieszczanie na stronie


Aby użyć aplikacji, po prostu przeciągnij ikonę i upuść na stronie lub kliknij ikonę i wybierz opcję: Dodaj do strony.

I.6.5. Dodawanie plików do biblioteki


Dodawanie plików do biblioteki jest ułatwione przez zastosowanie metody przeciągnij i upuść. Możemy wzbogacać bibliotekę o zawartość (dźwięki, obrazy, filmy, animacje) automatycznie klasyfikowaną w odpowiednim folderze. W trybie "Pokaż pulpit" aby dodać pliki bezpośrednio do biblioteki, wystarczy po prostu przeciągnąć i upuścić w bibliotece wybrany element. Open-Sankore automatycznie posortuje ściągnięte pliki, umieszczając je w katalogu głównym w odpowiedniej bibliotece.
Następnie można pobrane pliki kategoryzować w wybranych podfolderach.

Metoda ta działa również przy otwartej stronie przeglądarki zewnętrznej.

I.6.6. Tworzenie nowych folderów


Można tworzyć własne foldery i podfoldery i zapisać je, do późniejszego wykorzystania. W tym celu należy zalogować się do systemu z własnego profilu osobistego (z poziomu komputera) zamiast profilu prezentacji i utworzyć nowe podfoldery w folderach “Sankore”.


To samo za pomocą Open-Sankore uzyskamy klikając na jedną z bibliotek (nagrania, filmy, obrazy, zakładki), a następnie klikając ikonę "Nowy folder".


Pojawi się okno dialogowe, w które wpisujemy nazwę nowego folderu.