Proszę czekać, trwa ładowanie prezentacji Trwa wczytywanie
Proszę czekać, trwa generowanie podglądu Trwa wczytywanie

Pojęcia z grafiki komputerowej

Pojęcie grafiki komputerowej odnosi się do wielu zastosowań technologii informacyjnej, jak np.: projektowanie witryn internetowych, prezentacji multimedialnych, reklam lub ilustracji. Obrazy graficzne mogą być tworzone od podstaw, mogą też być wynikiem obróbki zeskanowanych zdjęć i rysunków. Pojęcie programu graficznego obejmuje zarówno aplikacje o bardzo dużych możliwościach, np.: CorelDraw, Photoshop, Illustrator itp. jaki i program pozwalający na wykonywanie jedynie prostych operacji: rysowanie linii, figur geometrycznych i wypełnianie kolorem np.: MS Paint.

Programy graficzne w zależności od techniki tworzenia ilustracji i zastosowania możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

grafika rastrowa

grafika wektorowa

Grafika rastrowa

Programy do grafiki bitowej (rastrowej) – grafika tu powstaje poprzez tworzenie nowych ilustracji i retuszowanie istniejących. Każdy punkt na rysunku jest zapamiętywany za pomocą ciągu bitów. Jeżeli usłyszymy lub przeczytamy gdzieś o grafice 24-bitowej, oznaczać to będzie, że każdy punkt ilustracji może być zapisany za pomocą 24 bitów (224) (co jest równoznaczne z liczbą 224), czyli może mieć jeden z ponad 16,7 mln kolorów.

Programy do tworzenia grafiki bitowej mają zastosowanie w reklamie, przy składaniu ilustracji, obróbce zdjęć itd. Charakterystyczną cechą tych programów jest praca na warstwach, np.: na pierwszej warstwie znajduje się zdjęcie egzotycznego pleneru, na drugiej zdjęcie postaci, a na trzeciej postać wycięta z oryginalnego tła. Z tej grupy programów warto wymienić kilka aplikacji o podobnych możliwościach: Adobe Photoshop, Corel Photopaint, Micrografx Picture Publisher, Macromedia FireWorks, Paint Shop Pro oraz GIMP.

Programy do grafiki

Kompresja plików graficznych

Metoda zmniejszania liczby bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji.

STRATNA - nie daje gwarancji, że odtworzona informacja będzie identyczna z oryginałem.

BEZSTRATNA - metoda ta gwarantuje możliwość odtworzenia informacji z postaci skompresowanej do identycznej postaci pierwotnej.

Formaty plików graficznych:

- bmp- charakterystyczne rozszerzenie nazwy plików zawierających mapę bitową, wykorzystywane przez system Windows oraz wiele aplikacji. Format zapisu obrazu bez kompresji;

- gif- rozszerzenie plików graficznych ograniczonych do 256 kolorów, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Format zapisu obrazu z kompresją bez utraty jakości (proste animacje)

- tif- format pliku opracowany z myślą o aplikacjach służących do składu publikacji i obsługiwany przez wszystkie programy do edycji grafiki. Pliki tego typu są wysokiej jakości i duże objętościowo;

- jpeg (jpg)- jeden z najpopularniejszych obecnie formatów map bitowych przechowujący obraz w postaci skompresowanej.

Od stopnia skompresowania zależy jakość grafiki – im większa kompresja, tym gorsza jakość;

- png - popularny format grafiki bitowej cechujący się dużym stopniem kompresji z jednoczesnym zachowaniem dobrej jakości ilustracji.

Grafika wektorowa

Programy do grafiki wektorowej – technika wektorowa różni się zasadniczo od metod oferowanych przez programy do grafiki bitowej. Powstające za jej pomocą obiekty (figury, napisy itp.) są podporządkowane regułom matematycznym i geometrycznym. Na szczęście użytkownicy nie muszą myśleć o tym, jak działa program. Ilustracje w technice wektorowej powstają poprzez wskazywanie i zapamiętywanie punktów na płaszczyźnie w dwóch osiach: x i y.

Narysowanie prostego odcinka polega na wyznaczeniu punktu początkowego i końcowego, zdefiniowanie grubości linii i jej koloru. Resztą, czyli wypełnieniem przestrzeni pomiędzy punktami, zajmuje się sam program. Następną cechą grafiki wektorowej jest możliwość dowolnego kształtowania narysowanych figur. Można je wyginać, skracać, pogrubiać itp. Aby np. wygiąć w łuk odcinek prostej, należy go „zamienić” w krzywą. Grafika wektorowa nie ma parametru rozdzielczości, co oznacza, że można ją dowolnie skalować bez obawy o utratę jakości. Programy do jej tworzenia doskonale nadają się przygotowania wszelkiego rodzaju znaków graficznych, jak logo, wizytówki, papiery firmowe, etykiety, foldery itp.

preloader
Czas trwania slajdu sekund
Poprzedni
Następny
Sprawdź
Wczytywanie...
Włącz autoodtwarzanie
Opis do slajdu
Źródła
Opis do slajdu
[x]