+ Pokaż spis treści

George Clemenceau

George Clemenceau

 • Georges Clemenceau (fot. wikimedia)Słynny polityk francuski George Clemenceau (1841-1929), miał w swej posiadłości wiejskiej niezwykle złego alzackiego owczarka.
  - Nie ma pan pojęcia co to za Wściekła bestia ! -opowiadał Clemenceau pewnemu politykowi, przybyłemu doń w odwiedziny - Gryzie nawet moich przyjaciół.
  - No, to nie ma wiele do gryzienia... - zauważył gość.

   
 • Sztuka Wiktora Sardou "Thermidor" została zakazana w Komedii Francuskiej przez ministra spraw wewnętrznych Clemenceau w 1907 roku. Fakt ten spowodował interpelację poselską w Zgromadzeniu Narodowym. Autor interpelacji zażądał cofnięcia zakazu, motywując to zgodnością przedstawienia głównej postaci, Robespierre'a, z prawdą historyczną. Clemenceau, jako minister, odpowiedział, że on ponosi odpowiedzialność za porządek publiczny, a nie za prawdę historyczną.

   
 • Clemenceau był w młodości naczelnym redaktorem jakiegoś pisma. Nie kontrolował jednak podwładnych, czy zachowują godziny urzędowania. Jego delikatność dała takie wyniki, że przeważnie cały dzień był sam z woźnym w redakcji. W końcu postanowił z tym skończyć. Na drzwiach gabinetu każdego redaktora przybił więc swoją wizytówkę z napisem:
  "Panowie redaktorzy proszeni, aby nie wychodzili z redakcji wcześniej niż tu przybędą."

   
 • Słynny "Tygrys" - George Clemenceau, leżał bardzo ciężko chory w szpitalu zakonnym. Lubił bardzo swą siostrę miłosierdzia. Była dla starca bardzo dobra. Pewnego ranka otworzył oczy i zaczął jej opowiadać:
  - Miałem zły sen. Stałem koło św. Piotra, a siostra przyszła i św. Piotr nie chciał siostry wpuścić, bo siostra umarła bez zapowiedzi. Zacząłem się wstawiać, zapewniać, że siostra jest cnotliwą niewiastą, św. Piotr dał się przekonać i poszedł po księdza, aby siostrę przed wrotami raju wyspowiadać. Ale powrócił zrozpaczony. Ani jednego księdza nie znalazł w niebie.

   
 • George Clemenceau tak wyraził się o artykułach socjalisty Jeana Jouresa:
  - Czy wiecie, jak rozpoznać artykuł Jouresa? - pytał -To bardzo proste: wszystkie czasowniki w czasie przyszłym.