Proszę czekać, trwa ładowanie prezentacji Trwa wczytywanie
Proszę czekać, trwa generowanie podglądu Trwa wczytywanie
Napoje energetyczne są przeznaczone dla osób z zapotrzebowaniem na energię powyżej normy.Napoje takie mają działanie polegające na zwiększeniu koncentracji i wydolności organizmu.
Napoje energetyczne - zawał w puszce
Napoje energetyczne pojawiły się na rynku w latach 80. XX wieku. Do najpopularniejszych na polskim rynku nalezą Red bull,Tiger,Monster i Black.
Składniki napoju energetycznego różnię się w zależności od danego producenta.Najczęściej istotnym składnikiem jest kofeina, tauryna, guarana oraz witamina B, różne zioła oraz wysoki poziom cukru. Skład jest uzupełniony przez wodę,dwutlenek węgla i regulator kwasowości.
Guarana - jest to roślina, której ziarna zawierają 6% kofeiny. Dodanie jej do napojów powoduje, że kofeina jest wolniej wchłaniana, dzięki czemu wydłuża się jej działanie.
Tauryna - wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za spalanie i wydalanie tłuszczów. Uczestniczy w przemianie materii, reguluje pracę serca, pobudza pracę mięśni. Podczas wysiłku fizycznego zmniejsza wydalanie serotoniny, przez co nie odczuwany jest ciężar tego wysiłku i organizm może dłużej pracować.
Tauryna uczestniczy w wielu procesach fizjologicznych, m.in. w 25% odpowiada za pracę wątroby, w 50% za pracę nerek, w 53% mięśni i w 19% za pracę mózgu.
Skutkami ubocznymi napojów energetycznych są np: wyższa szansa na zawał serca, nudności a nawet zwiększona agresja. Na dodatek kardiolodzy ostrzegają że osoby po 60 roku życia mogą dostać zawału od jednej puszki. 
Do tego dochodzi również fakt że młodzi ludzie, którzy codziennie wspomagają się energizerami mogą nie dożyć 60-tki. Nie trzeba było długo czekać: Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął starania, aby na etykietach napojów pojawiła się wyraźna informacja, że są one niewskazane dla dzieci poniżej 12-13 roku życia. 
 
Ale przecież witamina B jest dobra prawda?
 
Tak naprawde witamina B znajduje się w energetykach tylko w celach marketingowych, bo owa witamina występuje w składzie energetyków w ilościach śladowych.
preloader
Czas trwania slajdu sekund
Poprzedni
Następny
Sprawdź
Wczytywanie...
Włącz autoodtwarzanie
Opis do slajdu
Źródła
Opis do slajdu
[x]