+ Pokaż spis treści

Ferdynand I

Ferdynand I

 • Ferdynand I Habsburg (fot. wikimedia)Pewnego razu cesarz Austrii Ferdynand I wyraził życzenie, że chciałby wziąć udział w polowaniu, ale koniecznie na orły. Łowczy dworski wynalazł więc gdzieś jakiegoś starego, niemal już ślepego orła i odbyło się "polowanie", podczas którego równocześnie z cesarzem miał sam wystrzelić. Ptaka upolowano, ale cesarz zadowolony nie był - spodziewał się bowiem. że orzeł będzie - jak i na herbie - dwugłowy...

   
 • Jako dowód ograniczenia umysłowego cesarza Ferdynanda I, przytacza w swych pamiętnikach Ludwik Jabłonowski następujący fakt.
  Cesarz przyjmował na audiencji panią Franciszkę Jabłonowską, która przybyła z Galicji wnosić instancję za swym uwięzionym małżonkiem.
  - Skąd pani przybywa? - spytał monarcha.
  - Z Galicji. Sire - odrzekła Jabłonowska.
  - Ach, z Hiszpanii - odparł dobrodusznie cesarz.

   
 • Opowiadano o Ferdynandzie I, że gdy w dwadzieścia lat po abdykacji (w 1868 roku), odwiedził go w Pradze jeden z wysoko postawionych dostojników, Ferdynand zapytał:
  - Jak stoją nasze sprawy we Włoszech?
  - Ależ Sire, przecież straciliśmy Włochy!
  - A nasze sprawy w Niemczech?
  - Sire, Niemcy też straciliśmy!
  - No, to doprawdy nie wiem, po co zrzekłem się tronu. Jeśli szło tylko o tracenie jednej prowincji za drugą, to mogłem to robić równie dobrze ja, a nie mój bratanek ! - zakończył były cesarz.