DoświadczeniaChemia


1. BADANIE ODCZYNU ROZTWORÓW WSKAŹNIKIEM Z KAPUSTY


      Niezbędne odczynniki i materiały: kawałek czerwonej kapusty, woda, palnik lub kuchenka elektryczna, lejek, garnek, filtr do kawy, pusta butelka, szklanki lub zlewki, ocet, soda oczyszczona


      Kapustę pokrojoną na drobne kawałki włóż do garnka i zalej szklanką wody. Zagotuj. Po kilku minutach woda zabarwi się na czerwono. Zdejmij garnek z kuchenki i, kiedy woda przestygnie, przefiltruj ją przez lejek wyłożony filtrem do kawy. Wskaźnik gotowy! Przelej go do butelki. Teraz możesz przystąpić do badania odczynu różnych substancji. Wlej do szklanki trochę octu i dodaj wskaźnika. Do drugiej szklanki wlej wskaźnik i dosyp sody oczyszczonej. W ten sposób możesz badać również inne substancje znajdujące się w kuchni (mięso, warzywa, owoce itp.)


      Podczas gotowania z kapusty wydobywa się barwnik. Jego cechą charakterystyczną jest to, że w zależności od środowiska, w jakim się znajduje przybiera on różne barwy. Po dodaniu wywaru z kapusty do kwasu (np. octowego) obserwujemy zabarwienie różowe, po dodaniu zasady (np. sody) zabarwienie zmienia się na zielone. Podobne zjawisko obserwujemy po wrzuceniu plasterka cytryny do herbaty. A może sprawdzicie, jak się zabarwi herbata po dodaniu sody?


2. PIANA Z BIAŁKA - JAK POBIĆ WSZELKIE REKORDY W UBIJANIU PIANY?


      Niezbędne odczynniki i materiały: trzy jajka, woda, trzy spore miski, trzepaczka


      Do jednej z misek włóż białko jednego jajka i ubijaj do uzyskania sztywnej piany. Do drugiej miski włóż białko i dolej dwie łyżki wody. Ubijaj jak poprzednio. Włóż kolejne białko do trzeciej miski i dolej tyle wody, aby było jej trzykrotnie więcej niż białka i ubijaj. Czy już wiesz w którym przypadku piana jest równocześnie trwała i bardzo obfita?


      Piana ubita z białka kurzego to nic innego,jak pęcherzyki powietrza, uwięzione w otoczce cieczy. Cząsteczki białka mają stosunkowo dużą lepkość i piana utrzymuje się przez długi czas. Dodanie niedużej ilości wody powoduje zwiększenie się objętości piany, jeśli jednak wody będzie zbyt dużo białko będzie zbyt rozcieńczone i piana stanie się nietrwała.


3. BADANIE WPŁYWU SPALIN NA KIEŁKUJĄCE NASIONA


      Niezbędne odczynniki i materiały: woda, nasiona kwiatów, spodki szklane lub naczynka Petriego, 4 woreczki plastikowe, bibuła.


      Na kilku spodeczkach umieść bibułę, a na niej kiełkujące nasiona kwiatów (np. po 10 na każdym spodku). Bibułki zwilż wodą i pozostaw do następnego dnia. Następnie dwa spodki umieść w szczelnie zamkniętym woreczku. Pozostałe woreczki wypełnij gazami spalinowymi z rury wydechowej samochodu. Pamiętaj, aby to robić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, na wolnym powietrzu, a nie w garażu! Do woreczków włóż spodki z nasionami i szczelnie zamknij worki. Sprawdź jak wyglądają nasionka umieszczone w spalinach 30, 60 i 120 minut. Porównaj je z nasionami w worku z powietrzem.


      Procesy które obserwowałeś zachodzą wokół nas. Wzrost ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń powoduje wiele niekorzystnych zjawisk. Myślę, że wyniki tego doświadczenia nie wymagają dalszego komentarza.


4. BADANIE IGLIWIA ZDROWEGO I CHOREGO ŚWIERKA


      Niezbędne odczynniki i materiały: igliwie świerka (zielone i brunatne), piasek, woda utleniona 3%, moździerz, dwie probówki


      Około 30 igiełek zdrowego świerka ucieraj w moździerzu z niewielką ilością piasku. Otrzymaną papkę przenieś do probówki i dodaj kilka cm3 wody utlenionej. W ten sam sposób sporządź próbkę z igieł chorego świerka.


      W probówce zawierającej tylko zdrowe igliwie można zauważyć wydzielanie się tlenu:

2 H2O2 -> 2H2O + O2 Reakcja ta jest katalizowana przez katalazę - enzym zawarty w igiełkach zdrowego drzewa.W igiełkach chorego drzewa zielony barwnik - chlorofil uległ przemianie w brunatną feofitynę. Jeśli podczas rozcierania igliwia z piaskiem dodasz do moździerza 10 - 20 cm3 acetonu a następnie odfiltrujesz otrzymaną mieszaninę przez bibułę lub filtr od kawy zobaczysz, że ze zdrowych igieł powstaje roztwór zielony, a z chorych brunatny.

Dodaj do swoich materiałów
Morze możliwości
na edukator.pl
Narzędzia, zasoby, komunikacja, współpraca. Zarejestruj się. Twórz, gromadź zasoby i dziel się nimi.
Morze możliwości na edukator.pl