+ Pokaż spis treści

Dlaczego dzieci pracują?

Dlaczego nawet małe dzieci pracują?


Czy dostajesz od rodziców "kieszonkowe"? A może słyszałeś o starszych koleżankach lub kolegach, którzy zapracowali na wymarzone wakacje, albo walkmana?

Każdy z nas ma różne potrzeby. W zaspakajaniu większości z nich pomagają nam rodzice, ale niektóre z nich możemy zrealizować sami. Często wiąże się to z posiadaniem pieniędzy. Uczymy się właściwie zagospodarowywać "kieszonkowe", ale również w miarę dorastania, możliwości oraz potrzeb, myślimy o zarabianiu - czyli o pracy.

fot. boletin (sxc.hu)Dzieci pracują od najdawniejszych czasów. Najczęściej wykonywały drobne prace, pomagały rodzicom ucząc się w ten sposób "dorosłych" zajęć. W średniowieczu kilkunastoletni chłopcy byli wysyłani "do terminu", czyli jako uczniowie pracowali w warsztatach rzemieślniczych. W ten sposób chcieli zostać majstrami, czyli samodzielnymi rzemieślnikami. Od świtu do nocy pomagali czeladnikom i mistrzowi w warsztacie, sprzątali, zaczynali naukę zawodu od najprostszych zadań. Wynagrodzeniem było utrzymanie (dostawali od majstra jedzenie, ubranie, u niego mieszkali) i możliwość nauki zawodu. Ich możliwości zwiększały się po zdaniu egzaminu na czeladnika - mogli nawet wtedy liczyć na małe "kieszonkowe".

Wraz z powstaniem fabryk i rozwojem przemysłu zmieniła się sytuacja pracujących dzieci. Były one wygodną, bo bardzo tanią siłą roboczą. Za pracę płacono im niewielką część wynagrodzenia dorosłego pracownika. Często były zatrudniane w kopalniach, gdzie przydatny był ich niewielki wzrost. Pracowały ponad siły, a ich niewielkie zarobki stanowiły często ważną pozycję w domowym budżecie.

Niestety są regiony we współczesnym świecie, gdzie dzieci nadal muszą pracować. Wykonują różne zawody, a nierzadko są to prace ponad siły, niszczące zdrowie, a nawet doprowadzające do przedwczesnej śmierci. Dzieci te zarabiają o wiele mniej niż dorośli, choć wymaga się od nich prawie "dorosłej" pracy.

Czy wiesz, że...


  • Już w 1833 roku została wydana w Wielkiej Brytanii tzw. Ustawa Fabryczna (Factory Act), w której brytyjski parlament zakazał pracy dzieciom poniżej 9 roku życia, dzieci pomiędzy 9 a 13 rokiem życia mogły pracować jedynie 48 godzin tygodniowo, zaś dla młodzieży mającej14 - 18 lat maksymalny czas pracy miał wynosić 68 godzin tygodniowo. Niestety ustawa ta nie obowiązywała w kopalniach, a tam zatrudniano szczególnie wiele dzieci.
  • Powstała w 1864 roku międzynarodowa organizacja partii reprezentujących robotników za jeden z ważniejszych postulatów uznała zakaz pracy dzieci poniżej 14 roku życia.
  • Dzisiaj w Polsce prawo pozwala zatrudniać, ale wprowadzając bardzo wiele ograniczeń dla pracodawców, młodzież od 16 roku życia.