+ Pokaż spis treści

Cel – Jowisz

Cel – JowiszFlash (.swf) swf Program dla Windows (.exe)win_exe Program dla Macmac_app

Przekonaj się, w jaki sposób impuls grawitacyjny z poruszającej się planety pozwala dotrzeć do odległych zakątków Układu Słonecznego. Demonstracja (przybliżona) tego, w jaki sposób prawidłowo skierowany statek kosmiczny może odebrać energię od poruszającej się planety. Efekt ten nazywany jest "procą grawitacyjną", lub "wspomaganiem grawitacyjnym". Ze względu na ograniczenia w technologii Flash, orbita blisko planety nie jest zbyt dokładna.

Kliknij i przeciągnij myszą, aby zmienić kierunek uruchomienia statku kosmicznego.

Wybierz odległość toru Jowisza (najmniejsza odległość od punktu startu do orbity Jowisza) i prędkość początkową statku kosmicznego.
RESET: ustawia Jowisza w pozycji gotowości po lewej
START: Jowisz zaczyna się poruszać ze swoją prędkością orbitalną
SHOOT: uruchamia statek
ZOOM IN/OUT: Powiększ lub zmniejsz, aby zobaczyć pełną orbitę statku kosmicznego! (scale factor - współczynnik skali). Można również kliknąć prawym przyciskiem myszy i powiększyć, aby uzyskać lepszy widok obiektów.

Uwaga: W rzeczywistości Jowisz przebywa drogę równą jego średnicy w ciągu około 3 godzin.
Dane Jowisza: Promień 71.500 km; Prędkość orbitalna 13 km/s; Masa 1,9 x 1027 kg; g (przyspieszenie grawitacyjne) przy powierzchni 23m/s-2.

Za pozwoleniem Michaela Fowlera, Wydział Fizyki Uniwersytetu w Wirginii. Animacja stworzona przez Michaela Fowlera i jego studentów latem 2003 na potrzeby wykładów – Galileo and Einstein (http://galileoandeinstein.physics.virginia.edu) i Modern Physics (http://galileo.phys.virginia.edu/classes/252/home.html)