+ Pokaż spis treści

Bernadotte

Bernadotte

 • Jean Baptiste Bernadotte (fot. wikimedia)Bernadotte, marszałek Francji i późniejszy król Szwecji, nie cieszył się sympatią Napoleona I. który widział w nim niebezpiecznego konkurenta.
  Pierwsze ich osobiste spotkanie nastąpiło w Mediolanie. Wspominając wrażenie jakie na nim wywarł Napoleon, Bernadotte powiedział:
  - Zobaczyłem człowieka lat 25-27, który pozował na pięćdziesięcioletniego. Dla republiki to nie zapowiada nic dobrego.

   
 • Jan Bernadotte, założyciel nowej dynastii szwedzkiej, za czasów napoleońskich marszałek Francji i książę Potecoryo, w okresie rewolucji, gdy był prostym sierżantem, kazał sobie - zwyczajem sankiulotów -wytatuować ramię.
  Wiele lat później, gdy był już królem Karolem XIV - pewnego dnia zachorował i lekarz uznał, że jedynym ratunkiem jest puszczenie krwi, który to zabieg stosowano zwykle na lewym ramieniu, u króla właśnie wytatuowanym. Bernadotte opierał się długo i rozpaczliwie, czego nadworny chirurg nie mógł zrozumieć, wiedząc jak walecznym i nieustraszonym był monarcha. Oświadczył mu wręcz, że nie bierze odpowiedzialności za jego życie, potrzebne dla kraju. Wówczas król uległ, lecz zażądał od lekarza przysięgi, że nie powie nikomu, o tym co zobaczy na jego ramieniu.
  Chirurg odwinął rękaw koszuli królewskiej i ujrzał piękny tatuaż wyobrażający rewolucyjną czapkę frygijską z napisem : "Śmierć królom !".