+ Pokaż spis treści

Agata Sworska

Agata Sworska


Agata SworskaPrzyroda, rośliny, zwierzęta interesowały ją od zawsze. Do dziś pamięta czołówkę ulubionego w dzieciństwie programu telewizyjnego "Zwierzyniec":

I łaciate, i kudłate,
pręgowane i skrzydlate,
te co skaczą i fruwają
na nasz program zapraszają.


Rozwijanie pasji przyrodniczych było dla niej o tyle łatwe, że wychowała się na pełnym łąk i lasów Podlasiu. Naturalną konsekwencją tych zainteresowań stała się więc klasa biologiczno- chemiczna w liceum i studia biologiczne. Wybrała specjalność nauczycielską i był to strzał w dziesiątkę. Kilkanaście lat z niesłabnącą przyjemnością spotyka się z uczniami jako nauczyciel i wychowawca.

W pracy z młodzieżą skupia się na przekazaniu uczniom niezbędnej wiedzy  i rozwijaniu ich zainteresowań biologicznych, poprzez skłanianie do samodzielnego poznawania świata żywego, prowadzenia własnych obserwacji. Podejmując na lekcjach zagadnienia najnowszych osiągnięć biologii w dziedzinach takich jak genetyka molekularna,  biotechnologia, inżynieria genetyczna, stara się, by uczniowie w oparciu o rzetelną wiedzę potrafili formułować i uzasadniać własne opinie i sądy. Prowadząc lekcje, wykorzystuje różne metody pracy tak, by wszyscy  uczniowie  brali w nich czynny udział, poprzez dyskusję, „burzę mózgów”, pracę z tekstem, zajęcia laboratoryjne itp. Pokazuje swoim podopiecznym, że biologia jest nauką, która może budzić głębokie zainteresowanie i stać się pasją.

Szczególną uwagę poświęca uczniom przygotowującym się do matury z tego przedmiotu, wykorzystując swoje doświadczenie egzaminatora maturalnego.

W czasie wolnym poświęca się innym swoim zainteresowaniom:  uwielbia teatr, film, dobrą książkę, z upodobaniem słucha klasycznego rocka, gra w kręgle, a każdego roku w wakacje przemierza ukochane polskie góry.