+ Pokaż spis treści

Adolf Thiers

Adolf Thiers

 • Louis Adolphe Thiers (fot. wikimedia)Republika Francuska pod koniec XIX wieku przeżywała bardzo ciężkie chwile, wstrząsana różnego rodzaju aferami, które luminarzom polityki, w tym i prezydentowi, bynajmniej nie przynosiły chwały. Część społeczeństwa marzyła o wznowieniu monarchii. Bonapartyści skupili swoje nadzieje w osobie Wiktora Napoleona, wnuka Hieronima Bonapartego, podczas gdy legitymiści uważali się za poddanych wnuka Ludwika- Filipa, hrabiego Paryża. O hrabim Paryża tak wyrazili się Adolf Thiers, najsłynniejszy wówczas francuski historyk i niegdyś premier Francji:
  -Wygląda z daleka jak Prusak, z bliska jak idiota.

   
 • Było to podczas kryzysu ministerialnego we Francji za Ludwika Filipa (1830-1848). W organie rządowym "Constitutionnel" można było pewnego dnia przeczytać, co następuje:
  "Jego Królewska Mość Ludwik Filip wezwał wczoraj posła Thiersa i polecił mu utworzenie nowego gabinetu, ten odparł:
  - Żałuje tylko jednego, a mianowicie - że nic mogę panu skręcić łba jak indykowi !"
  O kilka wierszy niżej zdumieni czytelnicy mogli zauważyć taka wzmianki;:
  "Dochodzenie organów sprawiedliwość; zostało szybko uwieńczone powodzeniem. Morderca z ulicy du-Pot-de-Fer został aresztowany. Sprowadzony do sędziego śledczego nędzników miał czelność posunąć się do skandalicznych obelg wobec urzędnika sprawiedliwości i między innymi zawołał:
  -Bóg i ludzie mi świadkami, że nigdy nie miałem innej ambicji, jak tylko wiernie i z poświęceniem służyć pańskiej osobie i ojczyźnie!"

   
 • Barbey d'Aurevilly słynął z wielkiej złośliwości. Thiers, którego mały wzrost był częstym obiektem żartów pisarza, odgrażał się:
  - Kiedy spotkam Barbey'a obiję go. Spotkali się pewnego razu w jednej z paryskich redakcji. Thiers przerażony potężnymi barkami przeciwnika, w pośpiechu dopisał artykuł i chciał czym prędzej się oddalić. W tym samym momencie Barbey d'Aurevilly odwołał go i wskazując na zapomniany na biurku ołówek rzekł:
  - Panie, zdaje się, że zapomniał pan swojej laski.