Login:
Hasło:
zapomniałem hasło
zarejestruj się
skórka:
PPE 4
Scenariusze lekcji

KOMPLET SCENARIUSZY W FORMACIE PDF

 

Szara strefa

TEMAT LEKCJI: W szarej strefie biznesu

  • CELE LEKCJI:
    DYDAKTYCZNE: uczeń uczy się czym jest tzw. szara strefa oraz związane z tym zjawiskiem problemy.
    POZNAWCZE: uczeń poznaje przyczynę i skutki pracy w szarej strefie (dla pracodawcy i pracownika).
     
  • WYCHOWAWCZE: uczeń uświadamia sobie wartość pracy legalnej oraz ryzyko związane z pracą w szarej strefie
     
  • CZAS ZAJĘĆ: 45 minut
     
  • METODY: słoneczko, praca w grupach (list), dyskusja
     
  • ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz DVD połączony z komputerem, telewizorem lub tablicą multimedialną, 4 kartki do losowania przez uczniów (z wypisanymi postaciami z filmu), kartki do napisania listów, magnesy lub duży arkusz papieru i klej.
     
  • PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  1. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat SZARA STREFA i dzieli uczniów na 3-5 osobowe grupy. Rozdaje im małe karteczki. Pyta uczniów o skojarzenia z tym terminem i prosi, aby w grupach wypisali je  – jedno skojarzenie na kartce. Nauczyciel kładzie na ziemi na środku klasy kartkę napisem SZARA STREFA i kładzie dookoła karteczki tak, aby te same lub podobne skojarzenia tworzyły promienie słońca wokół napisu. Uczniowie mogą przyjrzeć się słoneczku, by zobaczyć jakie skojarzenie utworzyło najdłuższy promień.
  2. Nauczyciel zapowiada prezentację filmu i prosi, aby uważnie obserwować losy postaci występujących w filmie.
  3. Nauczyciel prezentuje film p.t. „SZARA STREFA”
  4. Uczniowie zostają podzieleni na grupy 4-5 osobowe. Nauczyciel tłumaczy zadanie:
    Dalsze losy postaci w filmie nie są znane. Ale można się domyślać, co wydarzyło się dalej w życiu Wynalazcy, Szarego, klientów Wynalazcy, informatyka szukającego pracy. Spróbujcie postawić się w sytuacji osoby, którą wylosujecie. Jak ta osoba w liście do przyjaciela mogłaby opisać to, co się zdarzyło i co stało się dalej? Jakie może mieć wnioski z przeżycie tej sytuacji?
  5. Przedstawiciele grup losują kartki z napisami:

    - Wynalazca (pisze do Eugeniusza Loci),
    - Szary (pisze do mamusi),
    - Informatyk (pisze do kolegi ze studiów),
    - klient Wynalazcy oszukany przez Szarego (pisze do żony).

    Uczniowie mają na to 10-15 minut.
  6. Prezentacja listów i przyklejenie ich na szarym arkuszu lub na tablicy (np. magnesami). Kolejnym etapem jest omówienie listów. Nauczyciel i uczniowie mogą zadawać autorom listu pytania, aby pogłębić zrozumienie danej sytuacji.
  7. Podsumowanie: nauczyciel porządkuje wnioski z dyskusji nad treścią listów.
  8. Zakończenie lekcji:  praca domowa pisemna na temat „Czy praca w szarej strefie popłaca?”

wszelkie prawa zastrzeżone © 2007 Fundacja Nauka i Wiedza