Login:
Hasło:
zapomniałem hasło
zarejestruj się
skórka:
PPE 4
Scenariusze lekcji

KOMPLET SCENARIUSZY W FORMACIE PDF

 

Ryzyko

TEMAT LEKCJI: Ryzyko można oswoić

  • CELE LEKCJI:
    DYDAKTYCZNE: uczeń uczy się czym jest „ryzyko w interesach” .
    POZNAWCZE: uczeń poznaje różnego rodzaju zagrożenia, z jakimi może się zetknąć jako potencjalny przedsiębiorca, ćwiczy szukanie sposobów radzenia sobie z ryzykiem w interesach.
     
  • CZAS ZAJĘĆ: 45 minut
     
  • METODY: film, praca w grupach metodą „szczepionka”
     
  • ŚRODKI DYDAKTYCZNE: : odtwarzacz DVD połączony z komputerem, telewizorem lub tablicą multimedialną, białe i zielone kartki formatu A5 (albo w dwóch dowolnych kolorach), arkusze szarego papieru, klej lub taśma klejąca, markery lub mazaki, małe kartki z sentencjami (załącznik)
     
  • PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  1. Nauczyciel pisze na tablicy temat - słowo RYZYKO (WIELKIMI LITERAMI). Przejmującym głosem zapowiada projekcję strasznego filmu katastroficznego (tylko dla ludzi o silnych nerwach!)
  2. Nauczyciel prezentuje film p.t. „Ryzyko”.
  3. Nauczyciel dzieli uczniów na 3-5 osobowe grupy, rozdaje im materiały: po trzy kartki białe i trzy zielone, arkusz szarego papieru , klej, markery. Stawia przed nimi zadania. Pierwsze polega na zastanowieniu się nad pytaniem: Jakie zagrożenia i kryzysy mogą spotkać  przedsiębiorcę, właściciela dobrze prosperującej firmy? Każda grupa ma 5 minut, aby znaleźć trzy odpowiedzi na to pytanie i każdą z nich zapisać na białych kartkach.
    Drugi problem to: Zastanowić się i znaleźć trzy pomysły „szczepionki” (odtrutki)  na pokonanie problemu czy też zabezpieczenie się przed tymi zagrożeniami dla firmy. Uczniowie mają na to 5 minut – odpowiedzi zapisują na zielonych kartkach. Szukają antidotum na każdy z postawionych problemów, mogą korzystać z rozwiązań, jakie podawali Wynalazca i Eugeniusz Loci w filmie.
  4. Po zakończeniu pracy uczniowie przyklejają wszystkie kartki w parach: „zagrożenie – szczepionka” na jednym arkuszu szarego papieru.  Prezentują wyniki swoich prac: można je powiesić na tablicy lub położyć na podłodze klasy tak, aby wszyscy mogli im się przyjrzeć.
  5. Podsumowanie: uczniowie przepisują do zeszytu jako notatkę z lekcji pary „zagrożenie dla firmy – szczepionka”.
  6. Zakończenie: uczniowie losują kartki z sentencjami na temat ryzyka, które wklejają do zeszytów (załącznik).

ZAŁĄCZNIK

wszelkie prawa zastrzeżone © 2007 Fundacja Nauka i Wiedza