Login:
Hasło:
zapomniałem hasło
zarejestruj się
skórka:
PPE 4
Scenariusze lekcji

KOMPLET SCENARIUSZY W FORMACIE PDF

 

Lobbing

TEMAT LEKCJI: Lepiej być lobbystą niż aferzystą

  • CELE LEKCJI:
    DYDAKTYCZNE: uczeń uczy się czym jest „lobbing”.
    POZNAWCZE: uczeń rozumie różnicę pomiędzy działaniem lobbystów a przestępców korupcyjnych.
     
  • CZAS ZAJĘĆ: 45 minut
     
  • METODY: film, plakat
     
  • ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz DVD połączony z komputerem, telewizorem lub tablicą multimedialną, arkusze papieru, farby lub markery, kredki (materiały plastyczne mogą przynieść uczniowie), kartki z definicją lobbingu
     
  • PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  1. Nauczyciel wita uczniów i prezentuje film p.t. „Lobbing”.
  2. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 osobowe grupy i rozdaje lub poleca przygotować materiały do wykonania plakatu. Zadaniem grup jest wyobrażenie sobie, że stanowią jakieś lobby. Mają wymyślić hasła, argumenty i ująć je w formie plakatu, którym mogliby skłonić władzę (lokalną lub państwową) do danej czynności. Uczniowie mogą sami wymyślić jakiego rodzaju lobby będą udawać i do czego chcą nakłonić władze. Nauczyciel może im podsunąć kilka pomysłów np. związki zawodowe (pakiety socjalne, kodeks pracy), ruch ekologiczny (ochrona zwierząt, budowa autostrad), drobni kupcy i handlowcy (ograniczenie ekspansji hipermarketów) liderzy lokalnych społeczności (np. referenda w sprawie odwołania władz gminy).
  3. Uczniowie w ciągu 25 minut tworzą plakat, następnie go prezentują. Przedstawiają się, tłumaczą czym zajmuje się ich lobby. Następnie wyjaśniają, do czego chcą nakłonić daną władzę i pokazują plakat. Widownia nagradza autorów brawami.
  4. Podsumowanie: nauczyciel rozdaje uczniom kartki z wypowiedzią Ministra Finansów (bohatera filmu) na temat lobbingu (załącznik). Uczniowie wklejają kartkę do zeszytu. Praca domowa: znaleźć w prasie lub w Internecie (skserować lub wydrukować) i wkleić do zeszytu artykuł lub news na temat efektów działalności jakiegoś lobby w Polsce.

ZAŁĄCZNIK

wszelkie prawa zastrzeżone © 2007 Fundacja Nauka i Wiedza