Login:
Hasło:
zapomniałem hasło
zarejestruj się
skórka:
PPE 4
Scenariusze lekcji

KOMPLET SCENARIUSZY W FORMACIE PDF

 

Kryzys

TEMAT LEKCJI: Metoda na kryzys

  • CELE LEKCJI:
    DYDAKTYCZNE: uczeń uczy się znaczenia słowa „kryzys” oraz jakie symptomy i skutki kryzysu.
    POZNAWCZE: uczeń poznaje sposoby radzenia sobie z kryzysem, ćwiczy umiejętność analizy zagrożeń i odpowiedniego reagowania na nie (jako potencjalny przedsiębiorca).
     
  • CZAS ZAJĘĆ: 45 minut
     
  • METODY: film, praca w grupach
     
  • ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz DVD połączony z komputerem, telewizorem lub tablicą multimedialną, kartki z definicją terminu „kryzys”(załącznik), 4 arkusze szarego papieru, kolorowe kartki, klej, markery, bibuła, karton kolorowy lub bloki techniczne, rysunki lub zdjęcia części zbroi (hełm, tarcza, miecz, pancerz), aparat fotograficzny
     
  • PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  1. Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo KRYZYS i pyta uczniów, co oznacza to słowo. Uczniowie w kilku wypowiedziach próbują odpowiadać, nauczyciel wyjaśnia lub dopowiada, korzystając z definicji w załączniku.
  2. Nauczyciel prezentuje film p.t. „Kryzys”.
  3. Nauczyciel dzieli uczniów na 4-5 osobowe grupy i rozdaje im materiały do pracy: arkusz szarego papieru, kolorowe kartki, klej, markery. Rysuje na tablicy (lub wykorzystuje do tego rysunki, zdjęcia) części zbroi: hełm, tarczę, miecz, pancerz. Prosi, aby wyobrazić sobie, że biznesmen stojący przed groźbą kryzysu jest wojownikiem, który ma przygotować sobie zbroję do walki. Rozpoczyna rozmowę z uczniami o zadaniach wojownika-biznesmena, który przygotowuje się do walki z potworem-kryzysem. Mówi, że metodą na potwora pożerającego wszystko, co się da, nie jest chowanie się przed nim i ucieczka, ale walka. I tak samo jest z kryzysem – trzeba działać.
  4. Praca przebiega w dwóch etapach. Każda z grup najpierw ma zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z kryzysem (można przypomnieć, co mówił Królowi na ten temat Eugeniusz Loci) i podsumować swoje wnioski w postaci plastycznej – wykonać element zbroi, który będzie symbolizował sposób radzenia sobie z kryzysem. Np. kartonowy miecz ozdobiony napisami, papierowy hełm lub zbroję, na której uczniowie wypiszą i narysują w formie graficznej „sposób na kryzys” albo tarczę, którą ozdobią rysunkami lub scenkami rodzajowymi obrazującymi radzenie sobie z kryzysowymi zagrożeniami dla biznesu. Uczniowie maja czas na dyskusję (10 minut) i czas na wykonanie elementu zbroi (20 minut).
  5. Prezentacja wyników pracy w grupach: uczniowie ubierają przedstawiciela grupy w sporządzony element zbroi i opisują jak biznesmen-wojownik może bronić się przed kryzysem. Każda prezentacja powinna być nagrodzona brawami.
  6. Podsumowanie: uczniowie rysują w zeszycie wojownika-biznesmena z elementem zbroi, który wykonali w swojej grupie i opisują to. Można zrobić zdjęcia efektów pracy uczniów i potem po wywołaniu, wkleić fotografie do zeszytu jako pamiątkę z pracy w grupach.
  7. Zakończenie: uczniowie stają w kręgu i każdy po kolei kończy zdanie: Sposób na kryzys to…

ZAŁĄCZNIK

wszelkie prawa zastrzeżone © 2007 Fundacja Nauka i Wiedza