Login:
Hasło:
zapomniałem hasło
zarejestruj się
skórka:
PPE 4
Scenariusze lekcji

KOMPLET SCENARIUSZY W FORMACIE PDF

 

Akcje

TEMAT LEKCJI: Akcja!

  • CELE LEKCJI:
    DYDAKTYCZNE: uczeń uczy się, czym akcje.
    POZNAWCZE: uczeń poznaje różne pojęcia związane z mechanizmem kupna i sprzedaży akcji.
     
  • CZAS ZAJĘĆ: 45 minut
     
  • METODY: film, praca w grupach, metoda słowa-klucze, praca w zeszytach
     
  • ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz DVD połączony z komputerem, telewizorem lub tablicą multimedialną, arkusze szarego papieru, małe karteczki (8x8 cm), klej (lub kartki samoprzylepne), flamastry, kartka z wydrukowanym pojęciem „akcja”  (załącznik).
     
  • PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  1. Nauczyciel dzieli uczniów na 3-5 osobowe grupy, każdej grupie rozdaje małe kartki. Prosi aby uważnie obejrzeć film p.t. „Akcje”. Uczniowie otrzymują zadanie: na podstawie zapamiętanych treści zapisać słowa-klucze zawarte w treści filmu. Mają to być słowa, które pojawiają się w filmie bezpośrednio lub w nim obecne „domyślnie”. Maksymalnie może to być sześć słów. Słowa mają być zapisane wyraźnymi drukowanymi literami na małych karteczkach. Przedstawiciele grup otrzymują materiały: szary papier, flamastry, klej.
  2. Nauczyciel prezentuje film p.t. „Akcje”. Po jego zakończeniu daje uczniom jeszcze 5 minut na dokończenie zadania – skonsultowanie wyboru „słów-kluczy” w grupie.
  3. Po ukończeniu pracy, nauczyciel stawia przed uczniami drugie zadanie: Jaką figurę można ułożyć z tych „słów-kluczy?” Jaka jest konstrukcja, schemat rozmowy Profesora z Eugeniuszem na temat akcji?
    Uczniowie z kartek ze słowami mają ułożyć schemat odzwierciedlający ich zrozumienie pojęcia akcji i związanych z tym działań . Może to mieć kształt figur geometrycznych, można między kartkami rysować linie i dodatkowe symboliczne elementy. Uczniowie mają na to 15 minut.
  4. Podsumowanie: Przedstawiciele grup wieszają swoje plakaty na ścianie (na tablicy). Autorzy komentują swoje dzieła, wyjaśniają dlaczego wybrali takie pojęcia, dlaczego – ich zdaniem – dana figura odzwierciedla treści rozmowy bohaterów filmu o akcjach.
  5. Zakończenie lekcji: uczniowie zapisują w zeszytach temat lekcji i kopiują z plakatu konstrukcję „słów-kluczy”, którą wymyślili na lekcji w swojej grupie. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z wydrukowanym pojęciem „akcja”.

ZAŁĄCZNIK

wszelkie prawa zastrzeżone © 2007 Fundacja Nauka i Wiedza